avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regim second-hand, tva intracomunitar si impozit pe ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regim second-hand, tva intracomunitar si impozit pe venit

Buna ziua, va prezint concret cazul meu:
Sunt firma NEPLATITOARE de tva cod cae 4511(comert cu autovehicule), firma este inregistrata in ROI.

Achizitionez autovehicule de la un dealer din Germania, Platitor de tva. Masinile pe care acest dealer le vinde sunt achizitionate de la persoane fizice si factura pe care o emite dealerul are mentionat in dreptul mwst(tva) litera M (margin scheme). Deasemenea este mentionat pe factura ''Impozitare marginala: aplicare impozitare diferential conform 25a UStg-regimul marjei, bunuri second-hand'' Factura emisa are un prêt netto:XXX si acelasi prêt brut: tot XXX.

Firma vanzatoare ma asigura ca ei aplica taxa speciala pt regimul second hand. Cum pot eu sa ma asigur ca factura este in regula?

Eu interpretez ca aceste masini le cumpar la pretul de pe factura, nu voi platii TVA la ele, apoi cand voi emite factura nu trebuie sa specific ca folosesc regimul marjei deoarece ca neplatitor tva voi platii impozit pe venit 3%.

Este corecta interpretarea mea?

Alte discuții în legătură

Achizitie auto din ue neplatitor tva coraliana coraliana Buna ziua, Un neplatitor de tva a achizitionat un auto second hand in oct. 2012 din Anglia. Factura este fara tva. Care sunt obligatiile ... (vezi toată discuția)
Aplicare tva doar la marja de profit pentru auto second hand octav_kiss octav_kiss buna ziua o mare rugaminte as avea la dumneavoastra. doresc sa infiintez o firma platitoare de TVA cu scopul de a cumpara auto second hand din germania si a ... (vezi toată discuția)
Tva import masini second -hand spatiul ue oscarcuba oscarcuba Buna ziua, Detin o firma cod caen 4511 comert autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone) inclusiv import export,platitoare de tva.Masinile second- hand ... (vezi toată discuția)