Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa nu mai lucrez la o firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa nu mai lucrez la o firma

Buna ziua
as dori sa va pun o intrebare
pe data de 1 mai 2016 am inceput sa lucrez la o firma. Din acea data pana acum nu am semnat nici un contract.As dori sa incetez sa mai lucrez la acea firma.
sunt obligata sa fac 15 zile de preaviz?
Cum pot dovedii ca nu am un contract?
Buna ziua,
Daca nu aveti contract de munca nu aveti obligatia preavizului.
Puteti primi amenda pentru munca la negru.

Art. 260.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:

a) nerespectarea dispozitiilor privind garantarea in plata a salariului minim brut pe tara, cu amenda de la 300 lei la 2.000 lei;
b) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 34 alin. (5), cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei;
c) impiedicarea sau obligarea, prin amenintari ori prin violente, a unui salariat sau a unui grup de salariati sa participe la greva ori sa munceasca in timpul grevei, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
d) stipularea in contractul individual de munca a unor clauze contrare dispozitiilor legale, cu amenda de la 2.000 lei la 5.000 lei;
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;