Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... MA ajuta masterul in drept?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

MA ajuta masterul in drept?

Sunt student la sociologie si vreau sa fac un master in drep. Cu acest master voi putea urma o cariera in drept?
putin probabil
Ce doriti sa profesati in domeniul dreptului ?
Sa dau la INM
Legea nr.303 din 28 iunie 2004 privind statutul judecătorilor şi procurorilor
art.14
(2) Poate fi admisă la Institutul Naţional al Magistraturii persoana care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română, domiciliul în România şi capacitate deplină de exerciţiu;
b) este licenţiată în drept; ... in acest sens, se va prezenta diploma de licenta sau adeverinta provizorie.
c) nu are antecedente penale sau cazier fiscal şi se bucură de o bună reputaţie;
d) cunoaşte limba română;
e) este aptă, din punct de vedere medical şi psihologic, pentru exercitarea funcţiei. Comisia medicală se numeşte prin ordin comun al ministrului justiţiei şi al ministrului sănătăţii. Taxele examenului medical se suportă din bugetul Institutului Naţional al Magistraturii.

In speta, nu puteti fi admis la concursul de admitere la INM daca aveti numai masterul in drept.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Atunci ce pot urma dupa masterul de drept?