Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pentru continuarea urmaririi penale organul de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Pentru continuarea urmaririi penale organul de cercetare penala a emis un referat cu propunere?

pentru continuarea urmaririi penale organul de cercetare penala a emis un referat cu propunere?

1. am fost audiat in calitate de martor, desi organul de cercetare penala a insistat ca in calitate de faptuitor, greseala aceasta e treaba sa...

2. am fost citat din nou sa fiu audiat in calitate de suspect. Aceasta inseamna ca s-a emis o noua ordonanta de continuarea urmaririi penale cf. art. 305 din CPP

3. ca sa se poate emite o noua ordonanta de de continuarea urmaririi penale cf. art. 305 din CPP, organul de cercetare penala a emis un referat cu propunere? Intreb fiindca procurorul n-are de unde proba aceasta noua ordonanta deoarece actele de procedura le-a efectuat (defectuos) organul de cercetare penala

Mentionez ca evident nu mi s-a comunicat acest referat cu propunere si mi s-a refuzat dreptul de a consulta dosarul la cerere. Ma intereseaza doar daca organul de cercetare penala e obligat sa emita un referat pentru ca aceasta situatie sa exista, pentru ca restul il deduc
eusaisapte, utilizator
eusaisapte a scris:

pentru continuarea urmaririi penale organul de cercetare penala a emis un referat cu propunere?
Raspuns: conform OUG nr. 18/2016 pentru modificarea si completarea noilor coduri in materie penala, organul de cercetare al politiei judiciare emite Ordonanta pentru continuarea urmaririi penale, iar procurorul de caz o avizeaza.

1. am fost audiat in calitate de martor, desi organul de cercetare penala a insistat ca in calitate de faptuitor, greseala aceasta e treaba sa...
Raspuns: nu va inteleg intrebarea. Mai detaliat ca rog.

2. am fost citat din nou sa fiu audiat in calitate de suspect. Aceasta inseamna ca s-a emis o noua ordonanta de continuarea urmaririi penale cf. art. 305 din CPP
Raspuns: este posibil ca in momentul audierii d-voastra in calitate de martor sa fi fost emisa aceasta ordonanta. Totodata, retineti ca organul de cercetare mai poate emite o ordonata de extindere a urmaririi penale cu privire la noi faptuitori sau infractiuni.

3. ca sa se poate emite o noua ordonanta de de continuarea urmaririi penale cf. art. 305 din CPP, organul de cercetare penala a emis un referat cu propunere? Intreb fiindca procurorul n-are de unde proba aceasta noua ordonanta deoarece actele de procedura le-a efectuat (defectuos) organul de cercetare penala
Raspuns: aveti nevoie de un avocat, cel putin pentru a va studia dosarul. Daca nu ati studiat dosarul nu aveti de unde sa cunoasteti ce probe se detin la dosar.

Mentionez ca evident nu mi s-a comunicat acest referat cu propunere si mi s-a refuzat dreptul de a consulta dosarul la cerere. Ma intereseaza doar daca organul de cercetare penala e obligat sa emita un referat pentru ca aceasta situatie sa exista, pentru ca restul il deduc

Pentru consultarea dosarului inregistrati cererea la Parchetul de pe langa Judecatoria (Tribunalul - in functie de fapta cercetata) unde aveti domiciliul.
Daniela Gratiela, Alte profesii
Un raspuns excelent cu privire la OUG 18/2016, insa exista o mica hiba pe care n-aveati de unde s-o stiti, faptul ca sesizarea a fost facuta pe 18.05.2016 iar OUG 18/2016 a intrat in vigoare pe 23.05.2016 dupa stiinta mea motiv pentru care functioneaza principiul neretroactivitatii legii. Conform legislatiei inainte de OUG 18/2016, organul de cercetare penala e obligat sa emita un referat cu propunerea de continuarea urmaririi penale?

Prin organ de cercetare penala inteleg ca procurorul a delegat un politist care m-a audiat, si care trebuia sa faca un referat dupa ce m-a audiat ca sa inteleaga si procurorul ceva inafara daca actele de procedura sunt falsificate indiferent. Totusi, ma intereseaza daca exista obligatia respectiv referatul cu propunea a politistului. De la dumneavoastra pot afla doar daca exista obligatia, din lege si dupa experienta dumneavoastra

Cu privire la 1.
Fondul cauzei l-am expus aici: www.avocatnet.ro/content/for...

Discutia cu privire la citarea mea in calitate de faptuitor am discutat aici:www.avocatnet.ro/content/for...

Pe scurt am fost audiat o data in faza urmaririi penale in rem, ceea ce inseamna ca am fost audiat in calitate de martor, ceea ce stiam dar am verificat pe forum oricum

Cu privire la 2.
Am fost citat in calitate de suspect deci presupun ca s-a emis si ordonanta de continuarea urmaririi penale fiindca nu mi s-a comunicat aceasta ordonanta precum nu mi s-a dat dreptul de a consulta dosarul... nici ordonanta de inceperea urmaririi penale nu mi-a fost adusa la cunostinta

Organul de cercetare penala n-are dreptul conform OUG 18/2016 sa faca nimic datorita principiului neretroactivitatii legii, si ma indoiesc ca este asa bine pregatit ca dumneavoastra fiindca m-a citat in calitate de faptuitor si nu martor, ceea ce se proceda dupa vechiul cod de procedura penala

Cu privire la 3.
Asa e, trebuie sa studiez dosarul insa sunt doua probleme:
1. nu ma lasa asa-zisele organe judiciare
2. nici un avocat din acest judet nu e de incredere

Pot sa deduc faptul ca fapta nu exista pentru ca stiu ca n-am savarsit-o, nu? :)
Ca sa dovedesc ca declaratiile impotriva mea sunt false, invoc faptul ca procurorul in loc sa puna in miscare actiunea penala fiind obligat cf. art. 7 din CPP, pentru ca presupus exista cel putin 5 (cinci) declaratii impotriva mea, fapt dovedit prin ordonanta de continuarea urmaririi penale "Cand din datele si probele existente in cauza rezulta indicii rezonabile ca o anumita persoana a savarsit fapta pentru care s-a inceput urmarirea penala, procurorul dispune ca urmarirea penala sa se efectueze in continuare fata de aceasta, care dobandeste calitatea de suspect", dispune continuarea urmaririi penale recunoscand tacit ca fapta nu exista prin aceasta si dosarul are "probleme". Insa fiindca n-am fost confruntat cu ceilalti martori din dosar pe motiv ca declaratiile noastre sunt contradictorii cf. art. 131 din CPP, reiese ca declaratiile lor nu sunt contradictorii cu ale mele... In fapt pana si declaratia reclamagiului este contradictorie cu reclamatia sa fiindca ma acuza generic de "fapte" fara sa specifice care sunt faptele penale, adica recunoaste ca nu exista tacit. Cauza trebuia clasata pe motiv ca nu sunt precizate faptele... iar asa-zisele organe judiciare evident pescuiesc dupa infractiuni. La instanta locala de fapt sunt martor ca judecatorul provoaca condamnatii inganandu-i si altele sa se enerveze ca sa-i acuze de Incalcarea solemnitatii sedintei...e penibil :">

4. O sa fac si o cerere ca sa am o dovada clara a refuzului

Procedura propunerii clasarii exista deci tehnic obligativitatea propunerii continuarii urmaririi penale prin acelasi referat ar trebui sa existe, mai ales daca OUG 18/2016 ii schimba denumirea

CPP
Art. 294 - Examinarea sesizarii
(3) Atunci cand sesizarea indeplineste conditiile legale de admisibilitate, dar din cuprinsul acesteia rezulta vreunul dintre cazurile de impiedicare a exercitarii actiunii penale prevazute de art. 16 alin. (1), organele de cercetare penala inainteaza procurorului actele, impreuna cu propunerea de clasare.
(4) In cazul in care procurorul apreciaza propunerea intemeiata, dispune, prin ordonanta, clasarea.

CPP
Art. 300 - Modalitatile de exercitare a supravegherii
(1) Procurorul, in exercitarea atributiei de a conduce si supraveghea activitatea organelor de cercetare penala, vegheaza ca actele de urmarire penala sa fie efectuate cu respectarea dispozitiilor legale.
(2) Organele de cercetare penala sunt obligate dupa sesizare sa il informeze pe procuror despre activitatile pe care le efectueaza sau urmeaza sa le efectueze.

CPP
Art. 320 - Modul de sesizare a procurorului pentru solutionarea cauzei
Organul de cercetare penala care constata incidenta unuia dintre cazurile care determina clasarea cauzei sau renuntarea la urmarire penala trimite dosarul la procuror cu propunere corespunzatoare.

Art. 322 - Verificarea lucrarilor urmaririi penale
(1) In termen de cel mult 15 zile de la primirea dosarului trimis de organul de cercetare penala potrivit art. 320 si art. 321 alin. (1), procurorul procedeaza la verificarea lucrarilor urmaririi penale si se pronunta asupra acestora.

sunt mai multe articole dar toate se refera la propunerea de clasare. Nu este clar daca organul de cercetare penala propune continuarea urmaririi penale, dar e obligat sa stranga probele deci ceea ce considera ca e proba e in atributia sa indiferent ca face referat sau nu

CPP
Art. 306 - Obligatiile organelor de urmarire penala
(1) Pentru realizarea obiectului urmaririi penale, organele de cercetare penala au obligatia ca, dupa sesizare, sa caute si sa stranga datele ori informatiile cu privire la existenta infractiunilor si identificarea persoanelor care au savarsit infractiuni, sa ia masuri pentru limitarea consecintelor acestora, sa stranga si sa administreze probele cu respectarea prevederilor art. 100 si 101.

altfel procurorul e capul rautatilor :)

CPP
Art. 303 - Dispozitiile date de procuror
(1) Procurorul poate sa dispuna cu privire la efectuarea oricarui act de urmarire penala de organele de cercetare penala ale politiei judiciare sau de organele de cercetare penala speciale, dupa caz.

imi amintesc atunci ca se spune ca un cod de procedura este practica judiciara unitara adunata si facuta lege, adica este mai degraba un ghid, dar se poate spune ca actele defectuase ale organului de cercetare penala au avut drept consecinta emiterea unei ordonante de continuarea urmaririi penale