Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legea privind emiterea ordonante de continuarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

legea privind emiterea ordonante de continuarea urmaririi penale de catre organul de cercetare penala?

Buna ziua,

"organele judiciare" au falsificat impotriva mea 3 (trei) dosare de Incalcarea solemnitatii sedintei, in unul acuzandu-ma ca tulbur linistea in mod silentios si ca am savarsit cuvinte si gesturi de ocara in sala de judecata pe care nu le-a vazut sau auzit nimeni, si celelalte pe motiv ca pledez utilizand termeni juridici de genul judecatorul x a falsificat cutare incheiere demonstrand in flagrant cazul de incompatibilitate cf. art. 64 (1) f) din CPP conform Decizia CCR din 15.06.2016 privind Abuzul in serviciu

Prima ordonanta de inceperea urmaririi penale a fost falsificata de prim-procuror, apoi cealalta ordonanta de inceperea urmaririi penale a fost falsificata de un organ de cercetare penala de la biroul de criminalistica, dupa care acelasi organ de cercetare penala a falsificat si ordonantele de continuarea urmaririi penale, fiindca martorii nu coroboreaza la acuzatiile ce mi se aduc. De fapt ultimele doua dosare au ordonanta de continuarea urmaririi penale fara nici un martor sau alta dovada

Intrebarea este care este legislatia completa care permite organului de cercetare penala sa emita ordonanta de continuarea urmaririi penale?

Am depistat legea care contrazice capacitatea organului de cercetare penala sa faca aceasta, adica OUG 18/2006

Art. 305 din CPP
(3)Atunci când există probe din care să rezulte bănuiala rezonabilă că o anumită persoană a săvârşit fapta pentru care s-a început urmărirea penală şi nu există vreunul dintre cazurile prevăzute la art.16 alin.(1), organul de urmărire penală dispune ca urmărirea penală să se efectueze în continuare faţă de aceasta, care dobândeşte calitatea de suspect. Măsura dispusă de organul de cercetare penală se supune, în termen de 3 zile, confirmării procurorului care supraveghează urmărirea penală, organul de cercetare penală fiind obligat să prezinte acestuia şi dosarul cauzei

EDIT: am gasit mai repede de cat ma asteptam :)

CPP
Art. 55 - Organele de urmarire penala
(1) Organele de urmarire penala sunt:
a) procurorul;
b) organele de cercetare penala ale politiei judiciare;

[edit: delete partial - denigrare categorii profesionale]
trandafir2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt falsificate fiindca:
1. reclamantul e vadit alienat mintal acuzandu-ma ca "tulbur linistea in mod silentios" si de "gesturi si cuvinte de ocara" pe care nu le-a vazut sau auzit nimeni, inclusiv cei 3 martor pe care i-a numit. Am facut rost si de inregistrarea audio... Nu se poate nici macar incepe urmarirea penala deoarece fapta materiala nu este precizata. Se impune clasarea cf. art. 314 (1) a) si art. 315 (1) a) sau 16 a) din CPP. Fiindca s-a dat continuarea urmaririi penale, conform textului de lege fapta exista si sunt probe ori eu am dovedit ca probele inculpa pe reclamant pentru Falsul in declaratii si Inducerea in eroare a organelor judiciare, nu pe mine
2. ordonantele sunt nemotivate cf. art. 286 (2) d) si art. 306 din CPP. "Organele judiciare" de aici niciodata nu motiveaza ordonantele si hotararile deci puteam sa declar asta inainte sa le vad
3. nu au fost administrate probe motiv pentru care ordonantele sunt nule de drept cf. art. 5 si art. 280 din CPP

s.a.m.d.
~ Conținut șters la cerere ~
Mai invatati drept. Nu stiu ce sa invatati daca n-aveti judecata, ca astea sunt lucruri de bun simt si nu poti invoca in instanta ca nu le stii daca le savarsesti

Art. 297 din Codul Penal

Abuzul în serviciu

(1) Fapta funcţionarului public care, în exercitarea atribuţiilor de serviciu, nu îndeplineşte un act sau îl îndeplineşte în mod defectuos şi prin aceasta cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării dreptului de a ocupa o funcţie publică.

Detalii: [ link extern ]

Articolul 321: Falsul intelectual
(1) Falsificarea unui inscris oficial cu prilejul intocmirii acestuia, de catre un functionar public aflat in exercitarea atributiilor de serviciu, prin atestarea unor fapte sau imprejurari necorespunzatoare adevarului ori prin omisiunea cu stiinta de a insera unele date sau imprejurari, se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Tentativa se pedepseste.
Articolul 322: Falsul in inscrisuri sub semnatura privata
(1) Falsificarea unui inscris sub semnatura privata prin vreunul dintre modurile prevazute in art. 320 sau art. 321, daca faptuitorul foloseste inscrisul falsificat ori il incredinteaza altei persoane spre folosire, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Tentativa se pedepseste.
Articolul 323: Uzul de fals
Folosirea unui inscris oficial ori sub semnatura privata, cunoscand ca este fals, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda, cand inscrisul este oficial, si cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, cand inscrisul este sub semnatura privata.
eusaisapte, utilizator