Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota indiviza
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota indiviza

Ferestrele de la apartamentele dintr-un bloc sunt proprietate individuala sa fac parte din proprietatea comuna?
Este corecta afirmatia potrivit careia tamplaria ferestrelor face parte din fatada imobilului,iar cheltuielile aferente inlocuirii acesteia se repartizeaza fiecarui apartament in raport cu cota parte indiviza?
Va rog sprijiniti-ma prin indicarea reglementarilor aplicabile pentru justificarea raspunsului.
Cu respect,
Golul ferestrelor este proprietate individuala, deci mobilarea lui este treaba proprietarului si nu are legatura cu proprietatea comuna.
Exteriorul imobilului de locuit in comun,reprezinta partea comuna
Fiecare apartament detine ferestre care au 2 fete una interioara alta exterioara
Daca este vorba despre executarea de lucrare de modernizare si eficientizare energetica care implica inclusiv inlocuirea geamurilor ,atunci toate greamurile vor fi inlocuite costurile aferente fiind repartizate individual proprietarilor