Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu stiu in cine sa mai am incredere... posibila teapa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu stiu in cine sa mai am incredere... posibila teapa cu imprumut din alta tara

Am solicitat un imprumut de la cineva din alta tara. Mi-a spus că pentru notar plăteşte dânsul. Mi-a trimis contractul semnat şi copia paşaportului. Mi-au trimis şi un mesaj de la banca dânsului că a primit dosarul acestuia, insă trebuie platită o taxa pentru deschiderea contului. Mi-a trimis acum mesaj să depun prin Western o suma de bani pe alt nume, nu pe a lui şi nici pe al bancii respective şi mi-a spus că este contabila şi după cateva ore de când îi trimit copia chitanţei îmi va vira banii în contul meu. Am nevoie de aceşti bani, dar îmi este frică să nu rămân şi cu banii daţi şi fără împrumut. Sunt speriată şi nu ştiu ce să fac.Multumesc.
Nu va bagati ca veti pierde banii.
Este o modalitate de a va insela.
Pentru ce ii trebuie notar? la notar trebuie sa fiti ambii! ce v-a trimis este un contract semnat sub semnatura privata care poate fi un inceput de dovada scrisa in instanta! cam in cine sa aveti incredere? stau si ma gandesc...cititi-va inca odata mesajul, detasati-va ca si cum nu ati fi implicata si trageti niste concluzii!
Nu aveti nevoie de sfaturi daca stati sa judecati speta expusa de dumneavoastra, raspunsul este evident!
Este o practica des intalnita in lumea infractiunilor economice. Veti plati banii aceia si nu veti mai da de persoana.
Nu faceti nici un fel de plata ... e inselatorie.
Puteti sa fiti mai clara, va rog....Cum adica ”Am solicitat un imprumut de la cineva din alta tara” ? Exista undeva o oferta sau este un cunoscut ?