Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cui i se imputa un mijloc fix in urmatoarea situatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cui i se imputa un mijloc fix in urmatoarea situatie

Exista un gestionar de mijloace fixe care a dat in folosinta mijl fixe muncitorilor, fara bon miscare , ele fiind adaugate in fisa personala cu obiecte de inventar a muncitorilor de catre un alt gestionar de obiecte inventar.
La predarea obiectelor de inventar si mijlocului fix catre gestionarul obiectelor inventar ,la lichidarea prin plecarea muncitorului, gestionarul de obiecte de inventar a predat mijlocul fix in magazia mijloacelor fixe , fara sa aiba semnatura gestionarului de mijl fixe.
Dupa 4 ani se constata lipsa obiectului.Cine plateste?
Va multumesc pentru lamuriri!
In opinia mea ambii gestionari pot fi trasi la raspundere. Dar in contextul in care disparitia mijlocului fix a fost constatat dupa patru ani, apare o intrebare fireasca la care trebuie sa aveti dvs. un raspuns . La inventarierea anuala, (conform legii contabilitatii , inventarierea mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar este obligatorie si se efectueaza anual), nu a fost constatata faptic lipsa mijlocului fix? Imposibil.