Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Am nevoie de un raspuns, va rog. Tatal meu a decedat in 2003. A lasat o casa in care locuieste mama mea. Eu, sora mea si fiul fratelui meu decedat, impreuna cu mama mostenim acest imobil. Mama mea vrea sa vanda casa si singura care se opune este sora mea. Mentionez ca nu s-a facut succesiunea dupa moartea tatalui meu. Cum putem sa o convingem/ obligam , pe cale legala, pe sora mea sa fie de acord cu vanzarea casei? Ce parte i se cuvine ei de fapt?

Multumesc .
O solutie ar fi sa faceti succesiunea si sa o despagubiti baneste(sulta) pe sora "incapatanata" (nu stiu de ce ma bate gandul ca exista o persoana care o influenteaza!)Un specialist in domeniu v-ar putea lamuri mai pe indelete.
Pentru asta ar trebui sa locuiti toti in casa, mai putin sora (probabil locuieste deja, altundeva cu sotul)
Mai presupun si ca acea casa nu poate fi (tehnic) impartita in apartamente separate.
nucu$, utilizator
Mama (sot supravietuitor) are 5/8 din masa succesorala (patrimoniu/avere), iar ceilalti doi frati si nepotul care vine la succesiune prin reprezentare(a parintelui lui, fratele predecedat) mostenesc impreuna 3/8. Fiecare cate 1/8 din masa succesorala totala. In concluzie, sora d-voastra monteneste 1/ 8.
Pasul 1. se dezbate succesiunea, fie prin procedura suscesorala notariala, pe cale amiabila ( prin buna intelegere a mostenitorilor), fie pe cale judiciara. Oricare dintre succesori putand-o cere.
Act de impartenie voluntara in cazul dezbaterii succesiunii prin procedura notariala (mostenitorii vor avea o cota parte ideala, dupa cum am aratat mai sus 5/8 si 3/8). Concluzie: Nu rezolva problema.
In subsidiar vor cere notarului public sa intocmeasca un act de iesire din indiviziune.
Pasul 2. Daca nu exista buna invoiala, se va formula o actiune judecatoreasca cu doua capete de cerere si anume,
1. dezbaterea succesiunii,
2.iesirea din indiviziune.
In principiu fiind atatia succesori si cu parti atat de mici, probabil mama va intra in proprietatea intregului imobil, fiind obligata la plata sultei catre ceilalti succesori
Pasul 3. Lotizarea imobilului. Se va incerca plasarea lotului cel mai dezavantajos succesorului ce creaza probleme.

liliana.fleancu a scris:

Pasul 1. se dezbate succesiunea, fie prin procedura suscesorala notariala, pe cale amiabila ( prin buna intelegere a mostenitorilor), fie pe cale judiciara. Oricare dintre succesori putand-o cere.
Act de impartenie voluntara in cazul dezbaterii succesiunii prin procedura notariala (mostenitorii vor avea o cota parte ideala, dupa cum am aratat mai sus 5/8 si 3/8). Concluzie: Nu rezolva problema.
In subsidiar vor cere notarului public sa intocmeasca un act de iesire din indiviziune.
Pasul 2. Daca nu exista buna invoiala, se va formula o actiune judecatoreasca cu doua capete de cerere si anume,
1. dezbaterea succesiunii,
2.iesirea din indiviziune.
In principiu fiind atatia succesori si cu parti atat de mici, probabil mama va intra in proprietatea intregului imobil, fiind obligata la plata sultei catre ceilalti succesori
Pasul 3. Lotizarea imobilului. Se va incerca plasarea lotului cel mai dezavantajos succesorului ce creaza probleme.

Stimata d-soara Liliana. Mi-ati descretit fruntea! Pasul 3 recomandat de dvs este tare de tot! Adevarul este ca incercarea moarte n-are , insa de la a incerca pana la a si reusi e cale lunga!
In rest , jos palaria!:bow:
Daca sora nu doreste sa vanda singura varianta viabila ramane calea judecatoreasca ...instanta ...proces ...iesire din indiviziune sau atribuire cu drept de sulta pentru sora!B-)
Buna ziua....nu stiu daca scriu corect aici..peste subiectul altcuiva..dar as avea si eu o intrebare...mama mea are un proces cu fratele ei care a dat-o in judecata tot pt iesire din indiviziune..mai exista o sora in viata,care e bolnava si se afla in ingrijirea mamei mele si doua nepoate dupa un alt frate decedat.S-a terminat procesul ,i-a revenit fiecaruia cate ceva...fratele mamei trebuie sa-i dea ei sulta 4000 lei iar sora mamei trebuie sa -i plateasca sulta lui...2000.Daca mama nu i-ar plati partea surorii ..sa zicem ca s-ar scadea din ce trebuie sa dea el.......el tot ar trebui sa-i dea mamei mele 2000...dar "caposul" nu intelege hotararea judecatoreasca si este nemultumit ca nu primeste cheltuieli de judecata 4000...atat vrea el...cand de fapt cheltuielile sunt vreo cateva milioane..dar el vrea 40...si atunci el a redechis proces,fiind nemultumit.Ce ar putea sa faca mama mea..care e satula de mers pe drumuri.(si de cheltuit bani).procesul se desfasoara la Roman..ea e din Onesti..s-a dus la fiecare proces..el era doar reprezentat de avocata..nu catadicsea sa apara..fiind si el din alta localitate..dar vrea bani pentru "deranj"..ca nu-i convine cat a hotarat instanta.Acum mama ar putea sa vanda partea de teren care ii revine daca el a deschis iar proces?Va multumesc si astept un raspuns.Cu respect, Cristina .