Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza neinscriere antecontract in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza neinscriere antecontract in CF

Buna ziua,

printr-un antecontract de vaznzare-cumparare, promitentul-vanzator renunta la dreptul de a inscrie in CF acel act.

In afara de imposibilitatea asigurarii publicitatii, considerati ca promitentul-vanzator se poate folosi de aceasta clauza sa mai vanda si altei persoane acelasi imobil?
da, este o clauza in favoarea lui.
In schimb promitentul cumparator poate nota el promisiunea in CF iar promitentul vanzator va avea o surpriza cand va dori sa mai promita.:)
Nu o poate notă decat după expirarea termenului din antecontract ca un drept de ipoteca legală. Inainte n decat cu acordul vânzătorului.
Atunci nu este vorba despre "renuntare" ci de "impotrivire" din partea vanzatorului in scopul promiterii vanzarii si altor promitenti cumparatori..
cyan.....partile pot conveni sa nu noteze promisiunea in CF nu este vorba de o impotrivire ci de simpla lor conventie. este posbil si legal! Totusi asa cum am spus mai sus, la expirarea termenului conf art.908 CC promitentul cump poate sa si noteze ipoteca legala.