Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Taxe percepute pentru eliberarea unor documente ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Taxe percepute pentru eliberarea unor documente şcolare

Unele scoli percep taxa pentru eliberarea unor documente scolare(adeverinte,foi matricole,diplome de studii,etc) as dori sa stiu care este baza legala in urma careia sa constituit aceste taxe.Este legal sau nu?

NORME METODOLOGICE din 30 noiembrie 2004privind finanţarea şi administrarea unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat

art.16
.....
(6) Unităţile de învăţământ pot obţine venituri proprii din:
a) activităţi aducătoare de venit - cursuri şi activităţi facultative solicitate de elevi, cursuri de educaţie permanentă, inclusiv formare profesională continuă, participarea la programe cu finanţare externă, participarea la realizarea unor programe comunitare de studii, cercetare, activităţi de servicii şi producţie, închirieri de spaţii temporar disponibile, taxe percepute conform legii (de şcolarizare, pentru eliberarea unor documente şcolare), alte venituri ale unităţii de învăţământ, activităţi cultural-artistice, venituri din activitatea internatelor şi cantinelor şcolare şi altele asemenea;
......
Dar in legea invatamantului din 2011 zice ca invatamantul de stat este gratuit.

   Art. 101.  ‐  (1) Finanţarea unităţilor de învăţământ preuniversitar cuprinde finanţarea de bază,
finanţarea complementară şi finanţarea suplimentară.
   (2) Statul asigură finanţarea de bază pentru toţi preşcolarii  şi pentru toţi elevii din învăţământul
primar, gimnazial, profesional şi liceal de stat, particular sau confesional acreditat, pentru elevii din
învăţământul postliceal de stat, precum  şi, după  caz, pentru beneficiarii cursurilor de pregătire
pentru examenul naţional de bacalaureat. Finanţarea de bază se face în limitele costului standard
per elev/preşcolar, conform metodologiei elaborate de Ministerul Educaţiei Naţionale.
    ___________
    Alineatul (2) a fost modificat prin punctul 27. din Ordonanţă de urgenţă nr. 49/2014 începând cu
   (3) În învăţământul preuniversitar particular, taxele de  şcolarizare se stabilesc de consiliul de
administraţie al fiecărei instituţii sau unităţi de învăţământ, în condiţiile legii.
   Art. 102. ‐ (1) Finanţarea învăţământului preuniversitar de stat, particular şi confesional se asigură
din fonduri publice sau din alte surse, potrivit legii.
   (2) Finanţarea învăţământului preuniversitar particular  şi confesional acreditat se face din taxe,
din fonduri publice, în cazul învăţământului preşcolar şi al celui obligatoriu, precum şi din alte surse,
potrivit legii.
    ___________
    Alineatul (2) a fost modificat prin punctul 17. din Ordonanţă de urgenţă nr. 117/2013 începând cu 30.12.2013

Eu inteleg ca doar invatamantul particular si confesional au dreptul sa incaseze taxe.
Legea ne.1/20111
art.108
(1) Unităţile de învăţământ preuniversitar de stat pot obţine venituri proprii din activităţi specifice, conform legii, din donaţii, sponsorizări sau din alte surse legal constituite.
....