Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare somaj

Buna ziua
Fiica mea a terminat facultatea in 2011.Din iulie 2012 pana in mai 2015 a lucrat in Guersney(canalul Manecii) dupa care a revenit in tara , nascand in septembrie 2015.
Poate beneficia de somaj in conditiile in care nu a lucrat deloc in tara?Mentionez ca insula Guersney nu face parte din UE
Cu stima
Ilie Arghir
Nu poate beneficia de indemnizatia de somaj in tara.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Chiar nimic?
Nu concediu crestere copil?
Nu ajutor de somaj?
Nu ajutor social?
1. Pentru ajutor social cititi pe:
[ link extern ]

2. Ce scrie acolo este valabil pentru toate primariile din tara.
@ arghir ilie

Pentru ce doriti dvs., fata dvs trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de legislatia romana, avand in vedere ca acea insula nu face parte din spatiul comunitar.