avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare somaj

Buna ziua
Fiica mea a terminat facultatea in 2011.Din iulie 2012 pana in mai 2015 a lucrat in Guersney(canalul Manecii) dupa care a revenit in tara , nascand in septembrie 2015.
Poate beneficia de somaj in conditiile in care nu a lucrat deloc in tara?Mentionez ca insula Guersney nu face parte din UE
Cu stima
Ilie Arghir
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:19, 26 Iulie 2016
Nu poate beneficia de indemnizatia de somaj in tara.
Ultima modificare: Marți, 26 Iulie 2016
Cornel Vasile, Consilier juridic
Chiar nimic?
Nu concediu crestere copil?
Nu ajutor de somaj?
Nu ajutor social?
1. Pentru ajutor social cititi pe:
[ link extern ]

2. Ce scrie acolo este valabil pentru toate primariile din tara.
@ arghir ilie

Pentru ce doriti dvs., fata dvs trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de legislatia romana, avand in vedere ca acea insula nu face parte din spatiul comunitar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil arghir ilie arghir ilie Buna ziua Fiica si ginerele meu au lucrat cu contract de munca in insula Guersney timp de 3 ani.Anul trecut in luna mai au revenit in tara , ginerele ... (vezi toată discuția)
Somaj cristian1121 cristian1121 am fost licentiat in data de 20-11-2015.Am mers azi la centro per l-impiego si acolo mi-au spus ca daca nu am carte de identitate italiana nu beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Somajul pentru absolventii de facultate mcvarual mcvarual Servus! - Fiica mea a absolvit facultatea cu examen de licenta pe 6 iulie 2011. Va primi adeverinta de absolvire saptamana aceasta sau cel mai tarziu ... (vezi toată discuția)