Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Mijloace fixe/ob. inv?
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Mijloace fixe/ob. inv?

Am cumparat pt institutia publica la care lucrez o serie de bunuri pentru dotarea unei sali de evenimente, printre care o masina de gatit electrica cu valoarea de 6744 de lei. Intrucat banii au fost aprobati in buget la articolul "bunuri de natura obiectelor de inventar", DE ACOLO am si facut plata (at. bug 20.05.30). Cum pot rezolva legal, avand in vedere ca depaseste valoarea de 2500 lei si astfel se incadreaza la "mijloace fixe"... Efectiv n-am observat, la plata, ca factura contine un singur bun si nu un ansamblu de bunuri de acea valoare. Ma ajuta cineva cu o solutie legala si pasii de urmat ?:sorry:
Faci rectificare buget,lista de investitii pt suma consumata si te duci cu plata pe 70....din 20..
multumes ! Aici e o pb : nu ma lăsa să modific lista de investitii/...