Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registru inventar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registru inventar

Registrul inventar trebuie completat la finalul anului in cazul unui PFA neplatitor de tva, cu activitate comert, dar fara bunuri de inventr cu valoare mai mare de 2500 lei? Adica trebuie sa inventariez toata marfa din magazin si sa o trec in registrul inventar?? Sau in el se trec doar mijloacele fixe cu valoare mai mare de 2500 lei care se inventariaza anual? :O
In registrul inventar treceti, la data dupa documentele de plata/vanzare/casare, achizitia de produse de natura mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, vanzarea lor sau casarea lor.
Separat, la 31 decembrie faceti inventarul la tot, inclusiv stoc de marfa, datorii de incasat/platit, etc.
Inventarul se face pe formulare tipizate? Sau pur si simplu trebuie sa avem inventarul la final de an?
Sunt modele de liste de inventar tipizate sau va faceti pe calculator un sablon dar cu aceleasi coloane.