Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Virarea contributiei angajatorului la CAS
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Virarea contributiei angajatorului la CAS

La ce institutie trebuie sa ma adresez pentru a afla daca la un moment dat intreprinderea la care am lucrat a virat atat contributiile retinute mie cat si pe cele datorate de sine la bugetul de stat? Ma intereseaza perioada 2000 - 2011.
Buna seara,
La ITM cu o cerere.
-Pentru anul 2011la Administratia Financiara solicitati Declaratia 112DECLARAŢIA PRIVIND OBLIGAŢIILE DE PLATĂ A CONTRIBUŢIILOR SOCIALE, IMPOZITULUI PE VENIT ŞI EVIDENŢA NOMINALĂ A PERSOANELOR ASIGURATE pe care angajatorul are obligatia sa o depuna lunar si din care rezulta informatiile care va intereseaza.

-Pentru perioada anterioara anului 2011(2000-2010)ar trebui sa solicitati datele de la Casa de Pensii(datele referitoare la CAS) Casa de Sanatate( CASS) AJOFM(contributie somaj),Admistratia Financiara(impozit /salarii),pentru ca viramentele pt creantele fiscale nu se faceau centralizat decat incepand cu ianuarie 2011

Normal ca ITM nu poate avea o astfel de atributie care priveste colectarea si evidenta creantelor fiscale ... :)
ContSters391349, utilizator
ITM-ul nu are competenta si nici nu a colectat vreodata contributiile sociale.
In d112 sunt evidentiate creantele, atat ale angajatorului cat si ale angajatului.
Pe mine ma intereseaza daca aceste creante au fost achitate. Ma intereseaza acest lucru deoarece am lucrat la o regie autonoma care s-a desfiintat si despre care un fost salariat acum pensiona,r a spus ca aceasta societatea nu si-a achitat contributiile la buget timp de 11 ani, fapt ce m-ar afecta foarte tare in momentul pensionarii.
Vedeti la cine a incasat banii pe contributie ....adica Casa de Pensii pentru perioada 2000 - 2011.

In contabilitatea acestei institutii, trebuie sa existe o fisa sintetica a fostului dvs angajator.