Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu legal neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu legal neefectuat

Daca nu efectuez tot concediul legal in acest an si in ianuarie anul viitor nasc, pot sa recuperez aceste zile dupa ce ma intorc din concediu ingrijire copil?.Baza legala, va rog. Multumesc

Puteti sa efectuati aceste zile de CO ,la revenirea din CCC.

Art. 146 C.mun.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Buna seara,
Depinde cat timp veti sta in concediu pentru cresterea copilului. Daca veti naste in ianuarie 2017 si veti sta in CCC pana in ianuarie 2019, atunci nu va incadrati in cele 18 luni, mentionate de colegul meu. [ link extern ] /
@ Florin Cioca

Cred ca, se poate folosi reprogramarea CO, situatie care nu este reglementata expres de legislatie dar este des utilizata in practica.