Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna externa institutii publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna externa institutii publice

As dori sa aflu daca in temeiul art. 8 alin.1 din HG 518/1995 se justifica acordarea unei indemnizatii de deplasare (diurna) externa in procent de 50% pentru participarea la un seminar de perfectionare organizat de o firma din Romania si furnizat de partenerul sau extern, pentru care pachetul oferit si platit de catre beneficiar (institutie publica) cuprinde cazarea cu micul dejun pe perioada sederii plus " business lunch" in zilele de seminar. Multumesc
Art. 8 din HG 518/1995 a fost abrogat de pct. 8 al art. I din HOTĂRÂREA nr. 582 din 15 iulie 2015 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 558 din 27 iulie 2015.
art 7 aliniatul 4 din HG582/15.07.2015 prevede cam acelasi lucru :" Pentru personalul trimis în străinătate în condiţiile prezentei hotărâri, în cazul în care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi, indemnizaţia de deplasare este formată din 50% din diurnă şi 100% din indemnizaţia de cazare, stabilite pentru ţara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadrează"

ramane aceeasi intrebare: ce se intelege prin "cheltuielile cu masa"? totalitatea lor? daca ti se asigura doar micul dejun (care oricum e legat de oucherul de cazare) si masa de pranz , se poate acorda diurna 50% sau trebuie acordata integral?

multumesc
Cheltuieli de masa = toate cheltuielile efectuate cu masa - mic dejun, pranz, cina (opinia mea)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Tatiana63 a scris:

art 7 aliniatul 4 din HG582/15.07.2015 prevede cam acelasi lucru :" Pentru personalul trimis în străinătate în condiţiile prezentei hotărâri, în cazul în care cheltuielile pentru masă se suportă de către partenerii externi, indemnizaţia de deplasare este formată din 50% din diurnă şi 100% din indemnizaţia de cazare, stabilite pentru ţara în care are loc deplasarea, potrivit categoriei în care se încadrează"

ramane aceeasi intrebare: ce se intelege prin "cheltuielile cu masa"? totalitatea lor? daca ti se asigura doar micul dejun (care oricum e legat de oucherul de cazare) si masa de pranz , se poate acorda diurna 50% sau trebuie acordata integral?

Veti plati integral diurna,pt ca ceea ce specificati ,respectiv micul dejun si business lunch fac parte din pachetul hotelier de cazare ,nu sunt servicii de masa ca atare!
Pentru a fi siguri ca este asa, puteti consulta oferta hoteliera pe care ati achitat-o Multi hotelieri au inclus in costul cazarii mic dejun si acel business lunch fiind vorba despre o oferta de "turism business.".
multumesc! asta este si opinia mea numai ca atata timp cat legiuitorul lasa loc de interpretare apar si erori din partea angajatorilor in detrimentrul salariatilor care trebuie sa se descurce in Europa cu 17,50 euro pentru o eventuala completare a mesei de pranz, cina, transport local si nici nu mai gandesc la fumatori...