Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... curs de schimb - declaratia 224
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

curs de schimb - declaratia 224

Poate cineva sa-mi spuna ce curs de schimb valutar se foloseste in declaratia 224 - Decl. privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de catre pers. fizice care desfasoara activitatea in Romania?

Este corect sa folosesc cursul de schimb din ultima zi a lunii pentru care calculez impozitul?
Nu am gasit nimic specificat in acest sens (asta nu inseamna ca nu exista). Si eu m-am gandit ca acesta ar fi cursul care trebuie folosit avand in vedere ca si la calculul altor impozite cu baza de impozitare in valuta se foloseste cursul ultimei zile din luna.
dianar a scris:

Poate cineva sa-mi spuna ce curs de schimb valutar se foloseste in declaratia 224 - Decl. privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de catre pers. fizice care desfasoara activitatea in Romania?

Este corect sa folosesc cursul de schimb din ultima zi a lunii pentru care calculez impozitul?

Sumele în valută se transformă la cursul de schimb mediu anual al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din anul de realizare a venitului (Codul Fiscal art. 91).

Cursul mediu anual se poate vedea aici:
[ link extern ]
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Declaratia 224 se depune lunar si impozitul trebuie platit, de asemenea, lunar.

Acel curs despre care vorbesti este valabil pentru cei care platesc anual impozitul.