avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... curs de schimb - declaratia 224
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

curs de schimb - declaratia 224

Poate cineva sa-mi spuna ce curs de schimb valutar se foloseste in declaratia 224 - Decl. privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de catre pers. fizice care desfasoara activitatea in Romania?

Este corect sa folosesc cursul de schimb din ultima zi a lunii pentru care calculez impozitul?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:12, 28 August 2009
Nu am gasit nimic specificat in acest sens (asta nu inseamna ca nu exista). Si eu m-am gandit ca acesta ar fi cursul care trebuie folosit avand in vedere ca si la calculul altor impozite cu baza de impozitare in valuta se foloseste cursul ultimei zile din luna.
dianar a scris:

Poate cineva sa-mi spuna ce curs de schimb valutar se foloseste in declaratia 224 - Decl. privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de catre pers. fizice care desfasoara activitatea in Romania?

Este corect sa folosesc cursul de schimb din ultima zi a lunii pentru care calculez impozitul?


Sumele în valută se transformă la cursul de schimb mediu anual al pieţei valutare, comunicat de Banca Naţională a României, din anul de realizare a venitului (Codul Fiscal art. 91).

Cursul mediu anual se poate vedea aici:
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 28 August 2009
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Declaratia 224 se depune lunar si impozitul trebuie platit, de asemenea, lunar.

Acel curs despre care vorbesti este valabil pentru cei care platesc anual impozitul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe salariu c_berbec c_berbec Stimate Avocat doresc sa intreb , pe noul cod fiscal daca trebuie sa platesc impozit pe salariu obtinut in urma unui contract individual la o firma de foraj ... (vezi toată discuția)
Curs de schimb - declaratia 224 dianar dianar Poate cineva sa-mi spuna ce curs de schimb valutar se foloseste in declaratia 224 - Decl. privind veniturile sub forma de salarii din strainatate obtinute de ... (vezi toată discuția)
Plata impozit inchiriere locuinta amphora amphora Buna ziua, Am incheiat pe 15 august a.c.un contract de inchiriere locuinta in calitate de proprietar, pe care il voi inregistra la Admin Fin. Intrebare: daca ... (vezi toată discuția)