Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca partial

Buna ziua,
Am o cunostinta care lucreaza cu contract de munca de 4 ore si un salariu de 520 de ron. Este in perioada in care isi asteapta decizia de pensionare.
M-a intrebat daca este posibil ca in momentul in care ii va sosi decizia de pensioare, ANAFUL ii poate lua banii (primiti ca pensie retroactiv) avand in vedere ca primeste si salariu in baza contractului de munca ?
Multumesc
Ce fel de pensie a solicitat ?
A implinit 65 de ani
In acest caz, la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, c.i.m. inceta de drept, potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun.

Continuarea activitatii trebuie efectuata in baza unui nou c.i.m., daca vorbim despre sectorul privat.

Persoanele pensionate la limita de varsta pot cumula pensia cu salariul, potrivit art.118 din Legea nr.263/2010.