Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal minor pentru vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal minor pentru vatamare corporala

Buna ziua
Sper să mă ajutați în cunoașterea și rezolvarea unei probleme.
Este vorba despre un minor care fără intenție când se plimba cu bicicleta pe o stradă publică, din neatenție, a intrat cu bicicleta în bordura trotuarului și s-a dezechilibrat cazând jos, în momentul căderii a lovit o minoră în vârstă de 3 ani care se afla nesupravegheată de bunica pe marginea trotuarului provocându-i leziuni la nivelul capului cu coarnele bicicletei. În urma incidentului minorul speriat de cele întâmplate a fugit de la locului faptei și ne anunțând nici acasă cele întâmplate. După trei zile de la data incidentului, politia urmarind camerele de filmat de la un magazin din zona au depistat pe minor si au veniți și l-au luat pe minor la politie pentru audieri. După audiere, bunica victimei si-a retras plângerea iar agentul de politie a spus că dosarul se va clasa. La scurt timp circa o săptămână am fost anunțați de alt agent de politie și anume politia rutiera din zona ca procurorul de caz nu clasează dosarul ci solicita cercetarea faptei pe următoarele considerente: discernământul minorului la momentul incidentului, părăsirea locului faptei și certificatul medico - legal depus la dosarul de cercetare de bunica cu îngrijiri medicale de 10-12 zile. Mai menționez ca minorul face parte dintr-un centru de plasament, care a avut suficiente traume în copilărie pana a fi adus în sistemul de protecție, iar cum știm ca lumea din jurul nostru este reticentă cu acești copii , ba mai mult ii marginalizează și spun ca toți sunt delicvenți, însă nimeni nu cunoaște trecutul acestora. Nu spun ca toți copii din centre sunt perfecții dar nu trebuie catalogați toți la fel. Mai menționez ca minorul nu alte antecedente sau fapte de natura penala sau civila. Mulțumesc pentru ajutor si aștept un răspuns pentru a stii ce i se va întâmpla acestui minor si cum trebuie sa reacționam
Ce varsta are minorul?
Poate sa cerceteze in continuare dar in final se va dispune clasarea, din cate inteleg este vorba de vatamare corporala din culpa, nu a avut intentia sa o loveasca.
Probabil are peste 14 ani, de il supune la expertiză, iar fapta la care se vrea a fi incadrat este parasirea locului accidentului. Fiindca e minor se poate lua o masura educativa- atat neprivativa de libertate, cat si privativa. De asemenea, se poate renunta la urmarirea penala (desi la atitudinea procurorului...), acord de recunoastere a vinovatiei,
Marian Bucur, Avocat
minorul are 14 ani si 3 luni
copilul si-a recunoscut fapta si ce s-a intamplat dar vinovatia a fost din culpa comna nu a fost cu intentie, nu a ramas acolo deoarece i-a fost frica ca o sa ia bataie si a fugit