Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime personal contractual septembrie 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime personal contractual septembrie 2016

Buna ziua
Avand in vedere prevederile Art. 31. - (1) Prin excepţie de la prevederile art. 1 alin. (1), începând cu luna august 2016, personalul plătit din fonduri publice care beneficiazăde un cuantum al salariilor de bază/indemnizaţiilor de încadrare mai mic decât cel stabilit la nivel maxim pentru fiecare funcţie, grad/treaptă, gradaţie, vechime în funcţie sau în specialitate, după caz, va fi salarizat la nivelul maxim al salariului de bază/indemnizaţiei de încadrare din cadrul instituţiei sau autorităţii publice respective, dacă îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii. din OUG 20/2016 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, cum se va acorda sporul de evchime de la data de 01.09.2016, in conditiile in care art Art. 5. - (1) În anul 2016, avansarea personalului încadrat pe funcţii de execuţie în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se face prin încadrarea în clasele de salarizare corespunzătoare vechimii în muncă dobândite, prevăzute la art. 11 alin. (3) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare, personalul beneficiind de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător numărului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul prevăzut la art. 10 alin. (5) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare, fără acordarea salariului aferent clasei de salarizare prevăzut în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare, după caz din Ordonanţa de urgenţă nr. 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016, prorogarea unor termene, precum şi unele măsuri fiscal-bugetare, nu a fost modificat?
Multumesc

Opinia mea este ca pt acei angajati care nu se regasesc in grilele din OUG 20/2016, avansarea personalului încadrat pe funcţii de execuţie în gradaţia corespunzătoare tranşei de vechime în muncă se face prin încadrarea în clasele de salarizare corespunzătoare vechimii în muncă dobândite, prevăzute la art. 11 alin. (3) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare, personalul beneficiind de o majorare a salariului de bază avut, corespunzător numărului de clase de salarizare succesive suplimentare multiplicat cu procentul prevăzut la art. 10 alin. (5) din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificările şi completările ulterioare, fără acordarea salariului aferent clasei de salarizare prevăzut în anexele la Legea-cadru nr. 284/2010,cu alte cuvinte ca si pana in prezent!
Adica,practic ii dai salariul ce iese din calcul nu salariul de pe grila!

Situatia II este cea prevazuta expres in OUG57/2016 si se refera la cei ale caror salarii se majoreaza de la 1 august 2016(cum sunt cei din sanatate)si unde se precizeaza clar la art 3(2)*2 ca:"(2) Începând cu luna august 2016, reîncadrarea personalului prevăzut la alin. (1) se face pe funcţiile, gradele/treptele profesionale şi gradaţiile corespunzătoare vechimii în muncă, potrivit anexei nr. 1."

Adica,daca un medic primar spre ex indeplineste conditia de a trece la gradatia 5 pt ca are o vechime de peste 20 de ani,atunci ma uit pe grila si-l reincadrez la 5105lei fara a mai aplica cresterea de 22,5%(9clasex2,5%)la sal initial

Este doar o parere cum interpretez eu aceste prevederi ,cereti unpc de vedere oficial de la Ministerul Muncii pt a evita problemele!