Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Sedinta de Consiliu Local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Sedinta de Consiliu Local

Buna ziua ! In calitate de consilier local, am dreptul sa filmez o sedinta de consiliu care sa fie transmisa live, fara a cere aprobarea consiliului ? Multumesc.
nu
Buna ziua! Eu va recomand sa cititi Consitutia Romaniei si Codul Civil. In al doilea rand sa aflati/stiti daca exista un regulament al activitatilor consilierilor locali... si daca exista, atunci ce are la baza(alte reguli).... si daca serveste intr-adevar transparentei.... Scrie undeva ca n-aveti voie? In alta ordine, in calitate de consilier, puteti contesta si propune altceva daca ar fi interzisa filmarea.
Si eu, ca si celalalt utilizator care v-a raspuns sec, nu am cunostinte juridice....
Parerea mea e ca puteti filma :) Nici o discutie legata de aprobarea si cheltuirea banilor publici n-ar trebui ascunsa publicului....
Daca e cumva interzis sa filmati, faceti publica informatia. Vom fi foarte multi, cei care vom protesta.

Ati intrebat la Avocatul Poporului?