Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Împăcarea ambelor părți este posibilă?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Împăcarea ambelor părți este posibilă?

Bună seara! În cazul în care poliția s-a autosesizat la un caz penal (respectiv tentativă de omor) , iar victima și făptuitorul se împacă , se poate anula procesul? Adică schimbă cu ceva faptul că ambele părți s-au împăcat, victima neavând plângere?
Nu se poate in caz de tentativa de omor.

Sa apeleze la avocat urgent pentru a nu se ajunge la trimitere in judecata daca se poate asa ceva pentru ca in caz contrar ajunge la inchisoare agresorul.
Se pot face diverse aparari in faza de urmarire penala.
Dar în cazul în care se aprobă schimbarea încadrării de la tentativă de omor la vătămare corporală se poate anula procesul dacă ambele părți se împacă ?
Ca sa se intample asa ceva este extrem de complicat.
Nu va puteti da seama cat este de complicat.

V-am zis sa aveti avocat urgent de tot pentru ca in caz contrar nu mai aveti nicio sansa.
Fara avocat foarte bun care sa va poata ajuta nu va cotez cu sanse deloc.
Avem avocat pus de noi, nu din oficiu. Dumneavoastră la ce v-ați referit că este extrem de complicat ? Să i se schimbe încadrarea sau să nu mai aibă loc procesul ?
Sa i se schimbe incadrarea si sa nu mai aiba loc procesul.
Ar fi cam acelasi lucru pe undeva in functie de situatia concreta...

Nu cred ca aveti avocat care poate sa faca sa dispara dosarul.
Si nici nu veti gasi asemenea avocat chiar daca va va spune cineva asa ceva...oricine ar fi acela...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat