Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de proprietari mi-a mutat cutia de scrisori ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de proprietari mi-a mutat cutia de scrisori la altă scara

Bună ziua.

Zilele astea mi s-a întâmplat următoarea situație. Locuiesc într-un bloc compus din 3 scări (590 de garsoniere), iar zilele acestea administratorul blocului s-a hotărât să schimbe cutiile de scrisori cu altele noi. Problema este că noile cutii de scrisori nu mai sunt numerotate conform adreselor la care locuiesc proprietarii, astfel încât eu de la scara 2 trebuie să verific dacă am primit ceva în cutie la scara 1... și mai sunt mulți proprietari în această situație. Menționez că inițial acestea au fost numerotate și așezate pe fiecare scară după adresa fiecăruia.

Administratorul blocului spune că așa este bine, și că așa a hotărât asociația de proprietari.

1. Ce drepturi am eu asupra cutiei mele de scrisori? Practic, la adresa mea nu mai am cutie de scrisori, pentru că a fost mutată la scara 1 iar eu stau la scara 2.

2. Există vre-o șansă să-mi recuperez cutia, să fie mutată la adresa/scara mea?

Mulțumesc.
Adminsitratorul poate spune multe si nevrute, nu el conduce asociatia. X-(
Discutati cu presedintele asociatiei, nu este normal sa aveti cutia postala la alta scara.
Si daca "asa a hotarat asociatia de proprietari"solicitati-i desteptului de administrator hotararea asociatiei in privinta mutarii locatiei cutiei postale la alta scara.

Cutia postala poate fi considerata proprietarea proprietarului, nu face parte din partile comune ca asociatia sa ia hotarari in privinta ei.
Asta chiar e tare de tot.:))
Faceti in asa fel sa revina lucrurile la normal.
Puteti muta cutia postala daca se poate lua manual.

Asupra unui drept individual nu poate dispune nicio asociatie.
E ca si cum v-ar pune cineva cutia postala in alt judet pentru a primi corespondenta...caz in care va puteti muta cutia postala sau sa faceti alta la scara dvs.

Nici sa va judecati cu ei nu are sens deoarece o puteti rezolva singur.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc pentru răspunsuri.

Cutiile poștale nu se pot muta individual, sunt grupate/lipite câte 40-50. Cred că una dintre soluții ar fi să editeze numerele de pe cutiile existente astfel încât să se potrivească cu adresa mea, sau să-mi montez eu una separat.

Dacă nu mă voi înțelege cu niciunul dintre ei (administrator sau președinte) ce opțiuni am? Pot face o sesizare sau o plângere undeva?
Ori schimbati numerotarea prin asociatie ori va faceti cutie noua.

Aveti dreptul sa primiti banii de la cei vinovati.
Nu imi dau seama cine sunt cei vinovati...
Ar trebui sa fie cei care au dat numerele...
Alin1891 a scris:

Dacă nu mă voi înțelege cu niciunul dintre ei (administrator sau președinte) ce opțiuni am? Pot face o sesizare sau o plângere undeva?

Daca nu solutionati amiabil,aveti dreptul sa sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primarie