avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in functie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in functie

Buna seara.
O persoana angajata la data de 01.08.2015 ca sofer 1, la data de 01.08.2016 indeplineste conditia de promovare la functia urmatoare.
Art 26, alin. 5, din Legea 284/2010 spune ca promovarea in trepte si grade profesionale se face din 3 in 3 ani.
Acest angajat poate promova la un an de la angajare, el indeplineste conditiile de promovare, sau trebuie sa astepte 3 ani de la angajare?

Alin. 5 face referire la trepte si grade, promovarea se face de la o functie la alta.

Alte discuții în legătură

Avansare functionari publici idadovici idadovici Daca s-au eliminat treptele de salarizare a functionarilor publici, si eu am examen de promovare in grad (de pe consilier principal, pe consilier superior), o ... (vezi toată discuția)
Promovare în treaptă superioară la locul de muncă ovidiustoicoiu ovidiustoicoiu Aș vrea să vă întreb dacă sunt angajat pe un post inferior pregătirii mele ( muncitor ) și am diplomă de inginer , pot promova într-o treaptă ... (vezi toată discuția)
Examen de promovare Mihai Pop Mihai Pop Buna ziua! Care este conditia de vechime pentru un secretar de scoala care doreste sa participle la examenul de promovare in grade sau trepte imediat ... (vezi toată discuția)