Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit

buna ziua.soacra are un credit in franci si nu a mai platit la el la care in martie sau aprilie i sa pus oprire pe pensie si acuma ia venit hartie tot pe franci de la firma de recuperatori de ce?daca avocatul la care a fost cazul ia pus oprire pe pensie de ce cazul a ajuns la firma de recuperatori?
Executorul silit este cel care dispune executarea. Si probabil creditul a fost cesionat catre o firma de recuperare creante. In general bancile cesioneaza creanta catre societati de recuperare.
adica ce sa inteleg prin asta?ca oprirea pe pensie o face firma de recuperatori?atunci de ce mi se spune in somatie ca trebuie sa platesc suma respectiva?
Banca a cesionat creanta catre o firma de recuperare creante. Suma pe care executorul o solicita este compusa din debit restant + dobanzi si penalizari + cheltuieli de executare. Executarea silita probabil s-a facut la cererea societatii de recuperare creante si nu la cererea bancii.