Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Emag reclamatii
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Emag reclamatii

Pe ce temei legal poti da Emag-ul in judecata ca ai platit niste produse si nu ti-au fost livrate,ba din contra ai facut reclamatii si nici nu ti s a raspuns la ele?
Sesizati ANPC: [ link extern ] /
Eu am vrut sa rezolv mai repede si am dat mesaj pe FB lor privat. Si din aceasi zi au dat bice sa vada ce si cum. Da-le mesaj, de cand ai trimis sesizarile (mai ales daca au depasit termenul ala de 30 de zile pt raspuns). Cu legalul daca e, alta poveste.
Sin punct de vedere legal nu există termenul de 30 de zile pentru a primi un răspuns.
Adevărat că ORDONANŢĂ nr.27 din 30 ianuarie 2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor prevede:
,,Art. 8. - (1) Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
(2) Pentru soluţionarea petiţiilor primite de la o altă autoritate sau instituţie publică, potrivit art. 6 alin. (4), curge un nou termen de 30 de zile.

Art. 9. - În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul prevăzut la art. 8 cu cel mult 15 zile. ''

DAR acest termen este prevăzut pentru autoritățile publice, aspect prevăzut în
Art. 1. - (1) Prezenta ordonanţă are ca obiect reglementarea modului de exercitare de către cetăţeni a dreptului de a adresa autorităţilor publice petiţii formulate în nume propriu. '' din același act normativ.

părerea mea este că urmare a unei sesizări A.N.P.C.-ul va rezolva problema, iar răspunsul acestora ar putea fi probă pentru o acțiune civilă (în caz că o considerați necesară).
cu respect,