Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Educatie
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Educatie

Intr-o localitate unde exista scoala poate veni de la o alta scoala microbuz scolar pentru a transporta elevi la scoala lor? Exista vreo lege referitoare la aceasta situatie? Elvii din inv. primar pot fi transportati la zeci de kilometrii cand exista scoala in localitate?
Buna ziua,
Studiati legea educatiei nationale 1/2011.
Degeaba exista cladire daca numarul de elevi din sat este insuficient si deci nu pot fi angajati invatatori.
In anii '70 mergeam, intre clasele 5 - 8, pe jos, 12 km zilnic la scoala din comuna si invatam carte daca voiam.
Exista numarul de elevi! Dar sa nu duca copii din comuna noastra.