Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Administrator srl si consilier juridic cu cim la ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Administrator srl si consilier juridic cu cim la aceasi firma este posibil?

Este posibil sa deschizi srl si sa fi angajat consilier juridic la propriul srl?
Legea 514/2003 actualizata privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic

CAPITOLUL II
Dobândirea şi încetarea calităţii de consilier juridic
Art. 10

Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:

a) calitatea de avocat;

b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;

c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;

d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;

e) activitatea publicistică salarizată;

f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.