Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
M-ar interesa , daca stie cineva si este amabil sa-mi lamureasca un aspect privind subiectul:
- stagiul complet de cotizare depasit (40 ani)
- adeverinta privind perioada de studii superioare care se ia in calcul la vechime - 5 ani- fara venit in perioada respectiva -deci fara contributie.

Intrebare:
Cum se calculeaza punctalul anual pentru perioada studiilor? Aparent nu aduce nici un adaos la pensie - in cel mai bun caz pare indiferent.
Altfel spus care ar fi avantajul adaugarii la vechime a perioadei de efectuare a studiilor???

Multumesc !!!!!
cretzustancu, utilizator
Facultatea la zi este stagiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta, invaliditate si de urmas.
5 ani de facultate aduc aproximativ 3 puncte.
3 puncte se impart la stagiul complet si rezulta punctajul mediu anual aferent facultatii.
Multumesc pentru informatie. M-ar fi interesat procedura de calcul, la ce se raporteaza; la salariul minim sau mediu la momentul respectiv si daca se ia in considerare tot anul sau se scad vacantele
Se ia in calcul perioada cat este trecuta in adeverinta.
Gasiti amanunte in legea 263/2010 art.165 (1).
Cateva zile voi da raspunsuri de pe telefon.
Nu pot da raspunsuri compete .
Multumesc!!