Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare cu sau fara perioada studiilor de licenta

Dacă am 40 de ani vechime în muncă și vârsta standard de pensionare(65) are sens să mai includ și anii de studii de licență? Mie mi se pare că pensia va scădea dacă se iau în calcul cei cinci ani de studii de licență(25% din salariul brut mediu pe economie). Se pare că aici se ascunde o capcană în legislație...
Nu este nicio capcana.
Veti castiga ceva in plus la pensie.

Sa zicem ca in cei 40 de ani ati acumulat 40 de puncte.
40:35=1,14286 x 871,7=997 lei pensie
5 ani de facultate la zi mai aduc aproximativ 3 puncte(aproximativ 0,6/an)
40+3=43:35=1,22857x871,7=1071 lei pensie
Domnule Carp,
1. Nu am inteles ce reprezinta 35.
2. Nu am inteles de unde ati luat 0,6/an.
In general, puteti sa precizati care este baza legala la zi pentru algoritmul de calcul al pensiei cu toti coeficientii necesari? Marturisesc ca nu imi sunt clare reglementarile la zi...
Multumesc!
1-Stagiul complet de cotizare
2-Media raportului dintre salariul minim si salariul mediu net pe economie pentru perioada faculatatii.

0,6

Ex:
1980 1425:2238=0,63673 puncte
1981 1425:2340=0,60897 puncte
1982 1425:2525=0,56436 puncte

Eu facut o medie
Multumesc pentru 1 si 2.
Pentru restul problemelor inteleg ca ma duc la cnpp.ro (site-ul oficial al casei nationale de pensii) si studiez
legea 263 care are de la inceput precizarea :
"Conţinutul acestui act aparţine exclusiv S.C. Centrul Teritorial de Calcul Electronic S.A. Piatra-Neamţ şi nu este un document cu caracter oficial, fiind destinat pentru informarea utilizatorilor."
Unde ati gasit algoritmul la care faceti referire? Sectiunea 6:Calculul pensiilor precizeaza ca se calculeaza un indice mediu anual pentru toata perioada de contributie inclusiv cea asimilata(licenta) . Eu unul nu gasesc nimic din ce precizati in raspuns...

REVENIRE: Se pare ca la adresa [ link extern ]
ContSters366136, utilizator
Legea 263/2010

Articolul 164

(2) Pentru perioadele asimilate prevazute la art. 49 alin. (1) lit. a) - c) si g) , realizate anterior datei de 1 aprilie 2001, la determinarea punctajului lunar se utilizeaza salariul minim pe economie, brut sau net, dupa caz, sau salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective.

Articolul 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;

Articolul 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

[ link extern ]

[ link extern ] /

Banuiesc ca facultatea ati facut-o in intervalul 1 iulie 1977 la 1 ianuarie 1991

In acest caz calculele se fac in felul urmator:
Se raporteaza salariul minim la salariul mediu net pe fiecare luna sau an.
Apoi se aduna toate si se raporteaza la 12.
Se obtine punctajul anual
Se face astfel de calcul pe toata perioda in care ati facut facultatea.
Apoi se aduna toate punctajelel anuale pe toti anii de facutate.