avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi)

Buna ziua,
Cum ma ajuta la calculul pensiei pentru limita de virsta cele 9 luni de stagiu militar efectuat intre anii 1979-1980 si cei 5 ani de facultate efectuati intre anii 1980-1985 absolviti cu diploma?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:29, 1 Martie 2018
Va aduc aproximativ 3,45 puncte.
Si cei 6 ani care aduc aceste 3,45 puncte se aduna la cei 40 ani de vechime efectiva (implinesc cei 65 de ani in 2025)? In acest caz 3,45/6 = 0,575 ceea ce micsoreaza puctul final de pensie...
Se fac punctajele anuale pentru tot stagiul de cotizare.
Se aduna toate punctele acumulate inclusiv pentru stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi).
Total puncte acumulate se raporteaza la stagiul complet de cotizare(35 ani)pentru stabilirea punctajului mediu anual.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul punctului de pensie pentru perioade asimilate stagiului de cotizare sorineldobre sorineldobre Cf. legii 263/2010 perioadele asimilate la contributie la pensie se calculeaza luand ca baza de calcul o anumita suma. In cazul meu perioadele asimilate sunt ... (vezi toată discuția)
Calcul punctaj anual pentru perioade asimilate JOHNVASILE JOHNVASILE Cum se calculeaza punctajul anual (la iesirea la pensie) pentru armata si facultatea absolvita la cursuri de zi? Ce punctaj as obtine pentru 9 luni armata TR ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie de invaliditate Marian_1959 Marian_1959 Buna seara, Am urmatoarea situatie: 1) am facut armata ca militar cu termen redus timp de 9 luni (1 oct 1978 - 30 iunie 1979). 2) sunt absolvent al unei ... (vezi toată discuția)