Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul asimilat (armata, cursuri universitare de zi)

Buna ziua,
Cum ma ajuta la calculul pensiei pentru limita de virsta cele 9 luni de stagiu militar efectuat intre anii 1979-1980 si cei 5 ani de facultate efectuati intre anii 1980-1985 absolviti cu diploma?
Va aduc aproximativ 3,45 puncte.
Si cei 6 ani care aduc aceste 3,45 puncte se aduna la cei 40 ani de vechime efectiva (implinesc cei 65 de ani in 2025)? In acest caz 3,45/6 = 0,575 ceea ce micsoreaza puctul final de pensie...
Se fac punctajele anuale pentru tot stagiul de cotizare.
Se aduna toate punctele acumulate inclusiv pentru stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi).
Total puncte acumulate se raporteaza la stagiul complet de cotizare(35 ani)pentru stabilirea punctajului mediu anual.