Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... fortarea externarii din spital la cerere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

fortarea externarii din spital la cerere

Buna ziua
mama mea a facut un accident vascular cerebral hemoragic pe 17 aug 2016, in prezent este la terapie intensiva de circa 3 saptamani, paralizata pe partea stanga si creierul inundat de sange, sansele de supravietuiere sunt sub 1%(dupa spusele doctorilor). Practic este "leguma"
Probema este ca personalul medical, doctorii, ne forteaza (fac presiuni zilnic, chiar si prin telefon) sa o luam acasa la cererea noastra direct de la ATI.
Am vorbit la un azil de batrani pentru a o primi acolo iar conducerea acestuia ne-a cerut o scrisoare medicala,scrisoare pe care medicii din spital refuza sa ne-o dea, spunand ca ne da biletul de externare.
Vreau sa stiu daca spitalul are voie sa externeze pacientii din spital direct de la terapie intensiva si ce potate face spitaul daca refuzam sa o luam la cererea noastra.

mihaela_f, utilizator