Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nu trebuie sa am sold in casa la valuta la sfarsit de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nu trebuie sa am sold in casa la valuta la sfarsit de an?

Buna ziua,

Suntem un SRL care se ocupa de comert cu ridicata iar, in timpul anului colegii pleaca in strainatate in deplasare si le dam avans in valuta. Mentionam ca nu folosim banii din casa decat pentru a ii da colegilor cand merg in deplasare. Nu se efectueaza plati in valuta cash si nici incasati, decat din/in contul bancar.
Mai este valabila regula ca la sfarsit an trebuie sa inchidem soldul in valuta care apare in casa( contul 5314)?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi buna!
Nu exista o astfel de restrictie. Asa cum ii tineti in cursul anului puteti si la sfarsitul anului. Valuta se inventariaza ca si numerarul in lei.