Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general operatiuni de trezorerie-decont valutar extern
Discuție deschisă în Contabilitate în general

operatiuni de trezorerie-decont valutar extern

Buna ziua

Va rog daca aveti amabilitatea sa-mi spuneti:
Daca un salariat care pleaca in deplasare externa(Bulgaria) si nu primeste avans , iar la intoarcere vine cu urmatoarele cheltuilei :

Diurna 32eur
taxa drum 50bgn
rovineta 7bgn

Pot face pentru toate aceste cheltuieli paritatea in lei(+decont in lei) si sa-i platesc lei?

Un alt caz Presupunem ca primeste avans 53 eur Si are chelt urmatoare:

Diurna 63 eur

Pot face decont la diurna partial pe suma de 53eur apoi un alt decont in lei :
c-val 10 eur rest diurna reprezentand sa zicem 40lei
adica notele:

542=5314 53eur
625=542 53eur
625=542 40lei
542=5311 40lei

Este corect?

Multumesc!

irinuka2005, utilizator
Da, se poate face paritatea totala sau chiar si partiala a valutelor in lei.
As mai adauga ca in cazul din urma nu vad nevoia sa faceti doua deconturi, faceti una singura pe care treceti si suma in valuta si suma ce o sa platit in lei.
Notele contabile sunt bune.
Cs B, Contabil
Ideea este ca in cel de-al doilea caz a primit avans in valuta (din casa in valuta)si cumva acel avans trebuie inchis prin deconturi in valuta altfel la sfarsit de luna ,in fisa contului salariatului ramane un sold pe valuta chiar daca eu i-am platit c-val in lei a acelui avans.
Si tot la sfarsit de luna se fac reevaluarile soldurilor in valuta.
Asta este nelamurirea mea
irinuka2005, utilizator
Sau spre exemplu.....pot sa-i dau ca avans lei la diurna externa?Adica sa-i dau din casa in lei c-val a 35eur(sa zicem 1 zi diurna externa)?
Este corect asa?Pt ca in GHG 518 scie ca pt deplasarile externe firma este obligata sa-i dea salariatului o indemnizatie in VALUTA reprezentand diurna si chelt de cazare .
Corect ar fi sa-i dati avansul de cheltuieli externe si diurna externa in valuta avand in vedere ca o sa aiba cheltuielile tot in valuta.
Daca aceste deplasari sunt frecvente, ar trebui sa deschideti un cont in valuta si cand este nevoie sa-i dati valuta faceti dvs shimb valutar intre conturile firmei.

Dar daca este o intamplare ocazionala (odata, de 2 ori pe an) si angajatul, din contravaloarea in lei pe care i-ati dat, poate sa-si cumpere suma in valuta necesara, nu cred ca este o problema majora daca ii dati banii in lei.

Dar daca vreti sa procedati "ca la carte" atunci da, ar trebui sa-i dati valuta.

Cs B, Contabil