Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura externa

As dori ajutor legat de modul de inregistrare a facturilor externe platite in cash :

1-inregistrarea fact.externe ,se efectueaza pe ac.situatie ca si a fact interne? -programul de contabilitate pe care il folosesc ,pt.ct.401 are o singura varianta de inregistrare ,cu scoaterea automata a inreg.din ct.401,sau ,
2-fac nota separata ptr.inreg acestor facturi, o data cu decontul de cheltuieli externe( in care sa trec si ac facturi.)...sau
3-alta varianta de inreg.....ptr.care astept raspunsuri.
4-facturile externe platite in cash in strainatate ,se inregistreaza si in registrul de casa cu plata in valuta, sau in ac reg.se inreg doar platile in valuta a fact.interne ?
Rog frumos ajutor ptr.inregistrarea fact.externe !

In primul rand trebuie sa ne spui despre ce facturi trebuie sa inregistrezi
Daca este vorba de facturi externe aferente unui decont de cheltuieli pentru deplasare, in mod normal exista urmatooarele posibilitati:

1) daca au fost eliberati bani in avans pentru deplsare persoanei respective avem:
- acordarea avansului 542 =5314 1000 euro la cursul din data acordarii avans cu suma in valuta acordata in avans
- inregistrarea decontului de cheltuilei: - ex : factura de cazare: 625.1 = 542 c/val in lei a sumei cu cazarea, transport taxi etc: 6252 =542 (in functie d ece analiticre ai tu pe la 625)Poateramane o diferenta care se restituie sau se plateste...

2) daca nu a fost acordat avans si a plecat cu banii proprii urmand sa deconteze ulterior, treaba sta cam asa: inregistrezi intai pe cheltuiala facturile respective, prin prisma lui 625, 623, 628 sau ce cheltuilei ai mai facut pe acolo , creditand 542 (625 =542) si ulterior l aachitarea banilor stingi 542 =5314

Daca este vorba despre altfel d efacturi externe, de exmplu: dfacturi transport, facturi prestari servicii care au fost achitate cash...atunci inregistrezi ct de chletuiala (628/ 604..)= 401 si apoi 401=5314...

Inregsitrezi decontul de cheltuileli : avansul acordat si banii restituti daca este cazul, in Registrul de casa in valuta . Respectiv facturile platite cu valuta ;le inregistrezi in acest registru. Practic tot ce reprezinta valuta cash se opereaza in acest registru

Va multumesc mult de tot !

Am de inregistrat : 1- facturi externe pe care le platesc prin banca
2 -facturi externe pe care le platesc in strainatate cash din bani decontati
3 -facturi externe pe care le platesc in strainatate din bani proprii
deci toate cazurile .
Cu notele contabile imi este mai clar si tot asa le-am socotit si eu.
Ceea ce ma deruteaza este inregistrarea lor scriptica.
Insa ma gindesc ca daca inreg.ac facturi se face tot in ct. 401 (ct.in care inreg. fact interne ),probabil ca tot pe ac situatie imi vor fi inreg si fact externe .Da ? sau gresesc ?
Inteleg acum de la dvs. ca toate fact.externe platite in cash trebuiesc trecute prin reg. de casa in valuta,indiferent ca sint platite cu bani decontati prin avans de decontare sau personali. Da?
Spuneti-mi atunci , facturile platite cu bani din avansul de decontari ,le inregistrez si atasez la decontul de cheltuieli sau in situatia furnizori ? sau chiar nu are importanta .
Inregistrarea facturilor externe va trebui facuta intii in reg de casa in valuta (ptr. convertirea euro lei ) si apoi in sit 401 in lei . ?