Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de comodat si inregistrarea la Finante
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de comodat si inregistrarea la Finante

Buna dimineata,
Va rog sa imi spuneti daca proprieatrul unui apartament doreste sa dea in folosinta gratuita acest apartament unei persoane pe o anumita perioada, cum trebuie sa procedeze cu privire la incheierea contractului de comodat? Trebuia inregistrat undeva acest contract?
Constractul de comodat nu se inregistreaza la ANAF (nu se percepe impozit pe venit).
Nu trebuie inregistrat nicaieri pentru ca nu obtineti venituri.
nu, pentru ca este cu titlu gratuit
dar in caz de control a celor de la ANAF este valabil in caz ca nu are stampila notarului ?
ANAF-ul nu are legatura. Contractul de comodat se incheie cu titlu gratuit. Nu percepeti niciun ban ( teoretic ). Daca veti percepe o suma de bani pt acordarea apartamentului - incheiati contract de imprumut si inregistrati-l la ANAF.