Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Iesire codebitor credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Iesire codebitor credit

Va rag frumos sa imi dati cateva sfaturi. Am fost casatorita 8 ani timp in care sotul a facut un credit la care sunt codebitor, credit care nu a mai fost platit de aprox. 2 ani deci sunt in biroul de credite. In urma cu aprox. 1,5 ani am divortat si m-am recasatorit. Dupa divort ne avand nimic pentru ca nu are fostul sot nimic pe numele sau. Cum fac sa ies ca si codebitor deoarece actualul sot nu poate face nicaieri un imprumut din acest motiv. Va multumesc.
Buna seara,
Imprumutul a fost facut in perioada casatoriei cu fostul?
In aceste conditii se plateste jumatate jumatate.
Va trebui sa dezbateti partajul, sa va platiti jumatatea si sa chemati banca in instanta sa ia act de sentinta prin care dumneavoastra, dupa achitarea jumatatii dumneavoastra, daca instanta decide asa, sunteti scoasa din calitatea de codebitor.
Consultati un avocat.
Și dacă plătiți, rămâneți în bc încă 4 ani, iar cu partajul datoriei nu o sa fie banca de acord niciodată.
Dacă vrea soțul musai credit și nu obține din cauza dvs, divorțați, ia creditul și va casatoriti la l-o. Fără nunta :)
aurel05,
Sunt si banci care nu tin cont de istoric sot/sotie : [editat]

gi-jane2, moderator
Pentru Biroul de Credit există soluții juridice. Sunt firme specializate care fac asta.

Da creditul e din timpul casatoriei. Dar problema e ca fostul sot nu are nimic pe numele lui. Ce se poate face? Va multumesc.
aurel05, utilizator