Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cheltuieli judiciare catre stat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cheltuieli judiciare catre stat

Buna dimineata,
Daca am facut plangere la judecatorie pentru neurmarire/netrimitere in judecata impotriva ordonantei de clasare a prim-procurorului, trebuie sau nu sa achit cheltuielile judiciare date in baza art.275 al.2 si al.5 CPP?
pitic1991, utilizator
Buna dimineata,
s-a dat solutie la plangerea dvs.?
am avut 2 plangeri, la una s-a dat solutie, respingere ca nefondata si am fost obligata la plata cheltuielilor catre stat art 275 al.2 iar alta este inca pe rolul instantei.
Articolul 275 - Plata cheltuielilor avansate de stat în celelalte cazuri
Alin.(2) În cazul [...] introducerii unei contestaţii sau oricărei alte cereri, cheltuielile judiciare sunt suportate de către persoana căreia i s-a respins [...], contestaţia sau cererea.

Pare destul de clar de ce s-a procedat asa !
Nu am precizat ca am primit cheltuieli judiciare catre stat conform art 275 al 2 si 5 de la parchet, despre acestea e vorba, trebuie sau nu sa le achit daca am atacat ordonanta de clasare.
In masura in care, acele cheltuieli judiciare avansate de stat, se vor dispune in sarcina dvs prin ordonanta sau prin incheiere, atunci trebuie sa le achitati (dupa cum am scris si mai sus).