Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fondul pentru mediu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fondul pentru mediu

In cazul vanzarii de fier vechi, cine plateste cei 3% la Fondul pentru Mediu?
Daca vand fierul unei societati care are autorizatie de mediu doar pentru comert cu ridicata al deseurilor si resturilor (cod CAEN 4677) si recuperarea materialelor reciclabile sortate (cod CAEN 3832), dar nu si pentru colectarea deseurilor nepericuloase (cod CAEN 3811) cum se platesc cei 3%?
De cate ori se platesc cei 3% la Fondul pentru Mediu (de cate ori se vand deseurile)?

As dori si baza legala, daca se poate
jacquelline, utilizator
In cazul vanzarii de fier vechi cumparatorul, societate autorizata, retine prin stopaj la sursa cei 3% si ii plateste la fondul de mediu. Cei 3% se platesc o singura data de prima societate care cumpara fierul. Cazul dvs. particular, cu 3811 lipsa, nu influenteaza cu nimic modalitatea de retinere si plata descrisa mai sus.