Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data depunerii dosarului privind acordarea pensiei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data depunerii dosarului privind acordarea pensiei pentru limita de varsta

Buna ziua,

Va rog, cand se depune dosarul la Casa de pensii in vederea pensionarii pentru limită de vârstă fara reducerea varstei standard de pensionare: in ziua implinirii varstei prevazute de lege sau la o zi dupa?
De exemplu: barbatii pot depune dosarul de pensionare fara a se respinge la 65 de ani sau la 65 de ani si o zi.
Multumesc.
Incepand cu ziua indeplinirii conditiilor de varsta si stagiu minim.

Legea 263/2010

Articolul 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii,
dijmarescu a scris:
Va rog, cand se depune dosarul la Casa de pensii in vederea pensionarii pentru limită de vârstă fara reducerea varstei standard de pensionare: in ziua implinirii varstei prevazute de lege sau la o zi dupa?

În oricare din aceste două zile. Dar atenție, dosarul se depune începând cu ziua în care persoana îndeplinește, cumulativ, condiția privitoare la împlinirea vârstei standard de pensionare și pe cea referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare.