avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

partaj

Buna ziua, as avea si eu o intrebare, daca am inceput procesul de partaj in 2013, iar in 2015 s-a modificat codul de procedura civila, nu se tine cont ca procesul a inceput pe vechiul cod de procedura civila? va multumesc!
Cel mai recent răspuns: 71Ica , utilizator 10:18, 21 Octombrie 2016
Procesele incepute pe vechea legislatie procesual civila se vor judeca conform legislatiei in vigoare la aceea data.
va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noul cod civil petre_marian petre_marian buna seara.daca o actiune de apel este declarata la 25 03 2013 iar noul cod civil a intrat in vigoare la 15 02 2013 cu acesta modificandu-se unele termene de ... (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura civila - aplicabilitate marianna marianna Se aplica si cauzelor introduse inainte de intrarea lui in vigoare? (vezi toată discuția)
Aplicare noul sau vechiul cod civil? enestan enestan Va rog daca puteti sa-mi raspundeti si mie la o intrebare: pe baza carui cod se va judeca dupa 1 octombrie 2011 un proces civil inceput in 2010 si aflat in ... (vezi toată discuția)