Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod de procedura civila - aplicabilitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod de procedura civila - aplicabilitate

Se aplica si cauzelor introduse inainte de intrarea lui in vigoare?
Nu.

Acelea merg pe vechiul cod.
Multumesc foarte mult..

~ Conținut șters la cerere ~
BODEALEX

Vrei sa subliniezi cumva faptul, ca potrivit acestor dispozitii:

in caz de casare cu trimitere, in cazul administrarii probelor si in cazul exercitarii cailor de atac, situatii in care legea veche supravietuieste alaturi de legea noua, ramanand sub imperiul ei cauzele aflate in curs de solutionare la data intrarii in vigoare a legii noi.,

se poate interpreta ca in procesele vechi, administrarea de probe si al exercitarii cailor de atac, instantele pot , sau trebuie sa aplice noul cod de pr.civ.?
Gabriela Mihai, Avocat
Inca o intrebare:

vad ca exista pe frontul de sus al acestui forum urmatorul text:

Discutii cu privire la modificarile din legislatia privind procedura civila, incepand cu 1 februarie 2013. Va rugam sa porniti aici doar discutii cu privire la institutiile si conceptele care sunt modificate sau introduse prin intermediul Codului de Procedura Civila aplicabil din 1 februarie 2013.

Intrebare:

De cind se aplica noul cod? De la 1 februarie, sau de la 15 februarie a.c.?