avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Tatal nostru a murit in anul 1984.Mama are dementa ,nu mai poate avea grija de ea [nu se mai hranea, nu isi administra medicatia]din anul 2012 locuieste la mine si la sora mea ,prin rotatie.
Vrem sa vindem casa .
Cum putem proceda?Mentionez ca dupa moartea tatalui nu am facut niciun fel de act.
Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 18:25, 29 Octombrie 2016
Trebuie sa faceti succesiunea dupa tatal dvs.si mama pusa sub interdictie judecatoreasca si instituiti tutela .
Buna ziua,
1. Stabilire tutela pentru mama.
2. Dezbatere succesiune,
3. Intabulare bunuri,
4. Vindere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sora mea a murit într-un accident rutier,a lăsat în urma un ... Cristinelm9@gmail.com Cristinelm9@gmail.com Sora mea a murit într-un accident rutier,a lăsat în urma un copil de 12 ani,iar acum locuiește cu mama mea,eu sunt fratele lui sora mea decedata,iar acum ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament persoana handicap grav BS23 BS23 Bună ziua. Tatăl meu a murit acum 7 ani, iar apartamentul a fost mostenit de mama 50%, sora mea 25%, eu 25%. In 2022 mama s-a îmbolnăvit, diagnosticată cu ... (vezi toată discuția)
Testament si succesiune zbaiceanu zbaiceanu In anul 1998 tatal meu a facut la notar un testament prin care lasa fiecarei din cele 4 fete cate o suprafata de pamant, in plus la cea mai mica ii lasa casa ... (vezi toată discuția)