Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament si succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament si succesiune

In anul 1998 tatal meu a facut la notar un testament prin care lasa fiecarei din cele 4 fete cate o suprafata de pamant, in plus la cea mai mica ii lasa casa si gradina, dupa moartea lui si a mamei mele. Surorile mele au intrat in posesia terenului, tatal meu a murit in anul 2000, iar in anul 2007 am primit de la mama un exemplar din testament dar nu si terenul specificat in testament. In anul 2012 a murit si mama, iar terenul este intretinut de una din surori. Intrebarea mea este daca mai pot sa intru in posesia acelui teren ? cum trebuie sa procedez ?.
Nu este facuta succesiunea dupa parintii mei, Sora cea mica poate vinde casa si gradina parintilor fara succesiune si fara acordul nostru ?
Multumesc
Trebuie dezbatute ambele succesiuni. Nu se poate face nimic fara dezbaterea succesiunilor, adica instraina vreunul din terenuri sau casa si gradina.