avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata retroactiva a contributiei la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata retroactiva a contributiei la pensie


Buna ziua,
Locuiesc in strainatate din anul 1987. Imi lipsec 2.5 ani din cei 15 necesari pentru a beneficia de pensie. Legea 186/2016 imi permite plata retroactive a contributiei la pensie?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: LiaCernea , utilizator 22:08, 10 Noiembrie 2016
Legea permite completarea stagiului de cotizare la pensie numai pentru ultimii 5 ani in urma , calculati de la data încheierii contractului de asigurare socială.
Va rog sa imi explicati ce inseamna:" data încheierii contractului de asigurare socială"?
Data cand se incheie - se semneaza - contractul de asigurare cu Casa de pensii.
Potrivit acordului dintre Romania si Israel din , legea 150/2012 actalizata in 2015, as avea dreptul la pensie avind cotizati doar 12,5 ani?
Mentionez ca locuiesc in Israel si am cetatnie romana si isreliana
In Romania , stagiul minim de cotizare este de 15 ani pentru a se beneficia de pensie la limita de varsta.

Alte discuții în legătură

Cumparare de vechime costel01 costel01 Buna ziua.Am o vechime in munca de 8 ani,datorita faptului ca m-am dedicat cresterii copiilor la vremea respectiva iar acum de curand am aflat ca poate fi ... (vezi toată discuția)
Cumparare stagiu cotizare din urma Alexutu123 Alexutu123 ce documente trebuie depuse pentru a cumpara stagiu de cotizare aferent pensiei, pentru perioade anterioare? (vezi toată discuția)
Plata pentru cumpărare vechime Constantin1958 Constantin1958 Vreau sa cumpăr un an vechime pentru sa ies la pensie (vezi toată discuția)