Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata retroactiva a contributiei la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata retroactiva a contributiei la pensie

Buna ziua,
Locuiesc in strainatate din anul 1987. Imi lipsec 2.5 ani din cei 15 necesari pentru a beneficia de pensie. Legea 186/2016 imi permite plata retroactive a contributiei la pensie?

Multumesc
Legea permite completarea stagiului de cotizare la pensie numai pentru ultimii 5 ani in urma , calculati de la data încheierii contractului de asigurare socială.
Va rog sa imi explicati ce inseamna:" data încheierii contractului de asigurare socială"?
Data cand se incheie - se semneaza - contractul de asigurare cu Casa de pensii.
Potrivit acordului dintre Romania si Israel din , legea 150/2012 actalizata in 2015, as avea dreptul la pensie avind cotizati doar 12,5 ani?
Mentionez ca locuiesc in Israel si am cetatnie romana si isreliana
In Romania , stagiul minim de cotizare este de 15 ani pentru a se beneficia de pensie la limita de varsta.