Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pentru cumpărare vechime
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pentru cumpărare vechime

Vreau sa cumpăr un an vechime pentru sa ies la pensie
Vechimea in munca nu se poate cumpara, ci doar este posibil, in prezent, sa acumulati stagiu de cotizare la pensie pentru o perioada de cel mult 5 ani anteriori datei incheierii contractului de asigurare.

In prezent, in baza Legii 186/2016, persoanele care încă n-au ieșit la pensie se mai pot adresa caselor teritoriale de pensii până la sfârșitul anului 2018, pentru a incheia un contract de asigurare privind plata retroactivă a contribuției la pensii .

Plata retroactivă a contribuției la pensii permite completarea stagiului de cotizare pentru obținerea pensiilor în sistemul public si se poate efectua pentru perioade cuprinse între data încheierii contractului de asigurare socială cu casa de pensii și ultimii cinci ani anteriori acestei date.

In proiectul noii Legi a pensiilor, se prevede ca, persoana își va putea alege perioade diferite necontributive ca să totalizeze 5 ani.
Cornel Vasile, Consilier juridic