avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general datorii mai vechi de 3 ani
Discuție deschisă în Contabilitate în general

datorii mai vechi de 3 ani

Am in soldul contul 462 suma de 80.000 lei. Aceasta datorie dateaza din anul 2004. Aceasta datorie nu mai este exigibila ca au trecut mai mult de 3 ani. Intrebarea mea este daca pot cumva sa fac aceasta suma sa dispara din sold?
Cel mai recent răspuns: Ilie Stanica , Consultant fiscal 19:38, 3 Septembrie 2009
felisana a scris:

Am in soldul contul 462 suma de 80.000 lei. Aceasta datorie dateaza din anul 2004. Aceasta datorie nu mai este exigibila ca au trecut mai mult de 3 ani. Intrebarea mea este daca pot cumva sa fac aceasta suma sa dispara din sold?


Conform legislatiei sunt doua solutii:
- se inchide 462 cu 758: sume anulate reprezentând datorii faţă de creditori diverşi, aferente exerciţiului curent
>>aceasta operatiune va afecta profitul contabil si fiscal in 2009
- se inchide 462 cu 117: sume anulate reprezentând datorii faţă de creditori diverşi, aferente exerciţiilor financiare anterioare
>> acesta operatiune va afecta profitul fiscal din anul scadentei datoriei, cu rectificare de declaratii.
Decizia este a dumneavfoastra.


Ultima modificare: Duminică, 30 August 2009
Oranina Dumitru, Contabil
consilieru a scris:
Decizia este a dumneavoastra.


@felisana
Nu stiu in ce calitate ai pus intrebarea. Daca esti administratorul/asociatul atunci da, decizia e a ta (trebuie redactata in forma scrisa ca document justificativ). Daca esti contabilul care trebuie sa scape de sumele respective din balanta atunci e bine s-o faci in urma unei decizii a celor in drept.
Sa inteleg ca timp de >3 ani nu a existat un punctaj ,un extras de cont confirmat cu datoriile? Daca da ,indiferent cum veti "scapa" de sold ,conform Codului fiscal, trebuie sa comunicati furnizorilor anularea obligatiei de plata, cu exceptia cazului daca au falimentat.
Cel mai probabil o datorie asa mare in 462 provine de la imprumuturile acordate de asociati firmei. Doar @felisana ne poate confirma sau infirma.
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2009
Iulian MANEA, Contabil
Iulian Manea a scris:

Cel mai probabil o datorie asa mare in 462 provine de la imprumuturile acordate de asociati firmei. Doar @felisana ne poate confirma sau infirma.


In 2004, o firma a imprumutat firma la care lucrez acum, suma de 80.000 lei. Dar se pare ca s-a uitat de ea. Contabila de atunci a inregistrat suma pe 462. Eu as vrea sa o sting.

Alte discuții în legătură

Dividende mine58 mine58 Buna ziua , Va rog sa imi spuneti si mie daca pot trece dividende pe contul 455 , daca da , cat pot sa stea in acest cont. Mentionez ca s-a platit ... (vezi toată discuția)
Reevaluare soldurilor in valuta!? Annamaria Bajko Annamaria Bajko Buna ziua! Intrebarea mea in legatura cu reevaluarea soldurilor in valuta este: - calculam la curs BNR din ultima zi a lunii (30.Aprilie) sau ... (vezi toată discuția)
Sold casa mare constanta.sandu constanta.sandu Buna ziua. Am preluat contabilitatea la o firma si am urmatoarea situatie; contul 5311 are un sold debitor de 16513; Sold cont 1171 debitor 1640. Eu ... (vezi toată discuția)