Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil

va salut! imi puteti da un raspuns daca beneficiez de indemnizatie crestere copil in conditiile in care am contract de munca incepand cu 07.03.2009 si sotia naste(data probabila)03 .02.2010?
Potrivit prevederilor OUG nr.148/2005 actualizata,art.1 alin.1, "persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani.."
Asadar, din cele prezentate de dvs., nu impliniti cele 12 luni.
Din luna a 3 ,2009 pana in luna a 2 , 2010 sunt 11 luni.Legea spune ca pot beneficia de indemnizatia pentr-u cresterea copilului persoanele care timp de 12 luni aduc venit la bugetul statului.Deci daca platiti impozit timp de 12 luni la stat puteti beneficia,cu 11 luni nu va incadrati in termenii legii.
Din nefericire, in conditiile expuse de dumneavoastra nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului.
luna martie 2009 e intreaga(am mai mult de jumatate lucrata),luna februarie e doar de 3 zile dar conform llegii luna cu mai putin de jumatate e intreaga doar o singura data. in total 12 luni. am dreptate sau nu?
Nu prea aveti dreptate....dumneavoastra ganditi doar cum sunteti avantajat. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului trebuie sa realizati venituri profesionale supuse impozitului venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii.