Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de omor

buna ziua!sotul meu este cercetat pentru tentativa de omor,ce i se poate intampla?a venit intr-o seara acasa cu un baiat ,s-au luat la bataie,baiatul a ajuns la spital cu rana in dreptul inimii,ce s-a intamplat nu stiu exact,fiecare are varianta lui,cert este ca s-a intamplat la noi in casa
Organele de urmarire penala vor face cercetari in legatura cu fapta respectiva si va afla si care este adevarul.
dar daca se dovedeste ca sotul meu la ranit,ce i se poate intampla?
Va fi cercetat penal si judecat pentru savarsirea tentativei de omor. In cazul tentativei, pedeapsa aplicata este jumatate din pedeapsa infractiunii de omor.
In acest caz, este indicat sa luati legatura cu un avocat. Altfel va primi unul din oficiu.
De urgenta trebuie sa isi angajeze avocat intrucat altfel poate primi o pedeapsa de cca 5-7 ani inchisoare.

avocat Claudiu Lascoschi
va multumesc pentru raspunsuri!