avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de omor

buna ziua!sotul meu este cercetat pentru tentativa de omor,ce i se poate intampla?a venit intr-o seara acasa cu un baiat ,s-au luat la bataie,baiatul a ajuns la spital cu rana in dreptul inimii,ce s-a intamplat nu stiu exact,fiecare are varianta lui,cert este ca s-a intamplat la noi in casa
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 11:14, 7 Septembrie 2009
Organele de urmarire penala vor face cercetari in legatura cu fapta respectiva si va afla si care este adevarul.
dar daca se dovedeste ca sotul meu la ranit,ce i se poate intampla?
Va fi cercetat penal si judecat pentru savarsirea tentativei de omor. In cazul tentativei, pedeapsa aplicata este jumatate din pedeapsa infractiunii de omor.
In acest caz, este indicat sa luati legatura cu un avocat. Altfel va primi unul din oficiu.
De urgenta trebuie sa isi angajeze avocat intrucat altfel poate primi o pedeapsa de cca 5-7 ani inchisoare.

avocat Claudiu Lascoschi
va multumesc pentru raspunsuri!

Alte discuții în legătură

Victima nu depune plangere cocorul alb cocorul alb in cazul in care invinuitul este acuzat de sechestrare de persoane si victima nu depune plangere ci doar da o declaratie in care explica cele intamplate ... (vezi toată discuția)
Tentative de omor! sxplukasboy sxplukasboy Se considera tentativa de omor,daca persoana vatamata are capul spart in 2 locuri,arcada sparta,2 coaste rupta si splina rupta?Mai mentionez ca victima a fost ... (vezi toată discuția)
Vatamare corporala grava sau tentativa de omor? GEOSTOIAN GEOSTOIAN va rog sa ma ajutati.acum 2 sapt fratii mei au avut o altercatie la un bar.Ei. au fost primii agresati.dar in urma conflictului unul dintre agresori a fost ... (vezi toată discuția)